Dana 19. prosinca 2025. godine održana je 7. sjednica Općinskog vijeća Općine Podcrkavlje.
Sjednici je prisustvovalo svih 9 od 9 vijećnika, čime su osigurani puni legitimitet i radna učinkovitost Vijeća.
Sve točke dnevnog reda, uključujući i dodatnu točku, ukupno 20 točaka,usvojene su jednoglasno.
Na sjednici su donesene važne odluke koje se odnose na:
izmjene i dopune proračuna i pratećih programa za 2025. godinu
komunalnu i društvenu infrastrukturu
sustav civilne zaštite i protupožarne zaštite
područje predškolskog odgoja i brige o djeci
Rad Vijeća je pokazao ozbiljnost, stabilnost i zajedničku odgovornost prema razvoju Općine Podcrkavlje, bez politiziranja – kako i treba biti u interesu mještana.
Zahvaljujemo svim vijećnicima na konstruktivnom radu i suradnji.
Sinoć smo u Podcrkavlju održali završni dio adventskog programa.
Bila je to večer ispunjena radošću, zajedništvom i pravim božićnim ugođajem.
Posebne zvijezde večeri bili su naši najmlađi – vrtićanci – koji su po prvi put u životu nastupili pred publikom. Izveli su pjesme „Radujte se narodi“ i „Sretan Božić svakome“, a njihovo veselje i uzbuđenje osvojili su srca svih prisutnih.
Ove godine pripremili smo i nešto novo u gastronomskoj ponudi. Svečana dvorana Aurelia ponudila je prava zimska jela – kiseli kupus s kuhanim buncekom te domaću sarmu s pire krumpirom, a tijekom večeri pripremali su se i hamburgeri.
Općina Podcrkavlje posebno je razveselila najmlađe, počastivši svu djecu besplatnim hot dogovima.
Hvala svima koji su sudjelovali u pripremama,organizaciji i programu, kao i svima koji su svojim dolaskom pokazali koliko nam znači zajedništvo i druženje.
Predivan Božićni koncert održala je po prvi put u Podcrkavlju Brodska udruga tamburaša / Brodski tamburaški orkestar, pod ravnanjem Damira Butkovića. Kao i uvijek, pripremili su lijep i dobro promišljen izbor najljepših slavonskih i božićnih pjesama. Posebnost večerašnjeg koncerta je da su predstavljene i mlade snage, iz njihove vlastite škole tambure, a sad već redovni gost bio je sjajni Antun Bojko. Načelnik općine Vladimir Šimunović, zahvalio je orkestru što je prihvatio poziv i izrazio želju da ovo postane tradicija u adventsko vrijeme.
Dvorana je bila ispunjena smijehom , veseljem i iskrenom dječjom radošću , a vrhunac programa bio je Djed Božićnjak koji je podijelio više od 120 poklon-paketića za svu djecu. Takvi trenuci ne blijede – to su uspomene koje djeca nose sa sobom godinama.
Zahvala svima, kao i roditeljima,učiteljiu i učiteljicama i tetama iz vrtića koji su doveli djecu.
Advent je tek počeo , a pred nama je još lijepih i sadržajnih događanja
Jučer, u srijedu 10. prosinca 2025. godine, održana je 6. sjednica Općinskog vijeća Općine Podcrkavlje.
Najvažnija točka bila je predstavljanje i usvajanje Proračuna za 2026. godinu u iznosu od 4.004.473,23 € .
Proračun je jednoglasno prihvaćen, zajedno sa svim ostalim točkama dnevnog reda, što pokazuje zajedništvo i usmjerenost na razvoj naše općine.
Načelnik općine je istaknuo kako je proračun razvojan, konkretan i dobro planiran, s jasnim ciljem daljnjeg gospodarskog, infrastrukturnog i društvenog napretka.
Zahvalio je svim vijećnicima na podršci, naglasivši da je jedinstvo oko proračuna potvrda uključivosti i prepoznavanja projekata važnih za dobrobit svih naših mještana .
Dnevni red sjednice obuhvatio je sljedeće točke:
Prijedlog Statuta Općine Podcrkavlje
Prijedlog Poslovnika Općinskog vijeća
Prijedlog Plana Proračuna za 2026. s projekcijama za 2027. i 2028.
Odluka o izvršavanju Proračuna za 2026.
Program građenja komunalne infrastrukture
Program održavanja komunalne infrastrukture
Program financiranja socijalne skrbi i zdravstvene zaštite
Program javnih potreba u odgoju, obrazovanju, kulturi, religiji i sportu
Program korištenja sredstava od zakupa i prodaje poljoprivrednog zemljišta
Program korištenja sredstava naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta
Program utroška sredstava šumskog doprinosa
Program korištenja sredstava od naknade za nezakonito izgrađene zgrade
Odluka o financiranju političkih stranaka u Vijeću
Program financiranja protupožarne i civilne zaštite
Odluka o lokalnim porezima
Zaključak o prihvaćanju izvješća o upravljanju imovinom za 2024.
Odluka o donošenju Plana upravljanja imovinom za 2026.
Godišnji plan razvoja sustava civilne zaštite (2026.–2028.)
Odluka o imenovanju Povjerenstva za popis imovine i obveza za 2025.
Pitanja i prijedlozi
Proračun će biti dostupan javnosti na službenim web stranicama Općine Podcrkavlje.
Danas smo, u ime Općine Podcrkavlje, organizirali za naše mještane odlazak autobusom u Vukovar kako bi zajedno sudjelovali u Koloni sjećanja i odali počast gradu heroju i svim žrtvama Domovinskog rata.
Hvala svima koji su se odazvali, prijavili i odvojili svoje vrijeme kako bi ovaj dan proveli dostojanstveno i s poštovanjem. Vaša prisutnost pokazuje da u našem narodu i dalje živi ono zajedništvo koje nas je kroz povijest držalo uspravnima.
U Vukovaru se danas okupilo više od 120 000 ljudi, a među tolikim mnoštvom vladali su mir, blagostanje i tišina koja govori više od riječi. To je ona posebna snaga koju može stvoriti samo narod koji pamti i poštuje svoje žrtve. Ta tišina bila je glas zahvalnosti, molitve i ponosa.
Osjetilo se zajedništvo koje ne blijedi, i ponos koji se ne može izbrisati.
Osjetilo se da smo narod koji zna što duguje svojim braniteljima i gradu heroju.
Osjetilo se da se istina i žrtva ne mogu zatrti, ni zaboraviti.
U Vukovar se ne ide iz navike, nego iz poštovanja.
A kao što pjesma kaže – „Ako ne znaš što je bilo, upitaj heroje.“
Danas smo to još jednom proživjeli i osjetili.
Hvala svima još jednom, od srca.
Vječna slava i hvala svim hrvatskim braniteljima i žrtvama Domovinskog rata.
Neka nas čuva njihova žrtva, a vodi njihova hrabrost.
Danas su načelnik Vladimir Šimunović i pročelnica Općine Podcrkavlje položili vijence i zapalili lampione u čast svim poginulim hrvatskim braniteljima povodom Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Pozivamo sve mještane Općine Podcrkavlje da, ukoliko su u mogućnosti, dođu i zapale lampione ispred spomenika hrvatskim braniteljima, kako bismo zajedno odali počast, ujedinili se u tišini i zahvalnosti, te sačuvali sjećanje na sve koji su dali svoj život za slobodu naše domovine.